mjeksia islame

Ekzistojnë mbi 400 ajete që kanë lidhje me mjekësinë

Ekzistojnë mbi 400 ajete që kanë lidhje me mjekësinë

Postuar me: 19 Nentor, 2011 | 08:26
Në Kur’anin e Shenjtë, ka rreth 400 ajete në lidhje me ushqimin, shëndetin dhe kurimet, tha një ekspert i mjekësisë islame. Ahmad Muhamedian, drejtor i Qendrës për Kërkime Mjekësore Islame në Universitetin Islamik Razavi, tha se ekspertët mund të përfitojnë shumë nga këto ajete, si dhe hadithet lidhur me çështjet mjekësore. “Megjithatë duhet të theksohet [...]
  |  Etiketuar:
Ibn Sina - Mjeku i mjekëve

Ibn Sina – Mjeku i mjekëve

Postuar me: 15 Nentor, 2011 | 22:38
Dr. Monzur Ahmed Ibn Sina ka lindur në vitin 980 të kohës së re në fshatin Afshana afër Buharasë i cili sot gjendet në jug të Rusisë. Babai i tij, Abdullahu, një përkrahës i sektit Ismaili, ishte nga Balkhu, ndërsa nëna e tij ishte nga një fshat afër Buharasë. Ibn Sina, i njohur në Perëndim [...]
  |  Etiketuar: , ,
Mjekimi sipas traditës islame gjithnjë e më i përdorueshëm

Mjekimi sipas traditës islame gjithnjë e më i përdorueshëm

Postuar me: 4 Tetor, 2011 | 22:15
Përdorimi i shërimit tradicional islam ka filluar të bëhet një mode e preferuar në Azinë jugperëndimore, bën të ditur agjencia e lajmeve Irna. Një numër i konsiderueshëm mjekësh, i cili është gjithnjë e në rritje, janë përcaktuar që për shërim të pacientëve të tyre, të përdorin këtë mënyrë të shërimit, i cili është i bazuar [...]
  |  Etiketuar:
HAPSIRE REKLAMUESE

Nese nuk i keni lexuar

Arhivi i artikujve

Dhjetor 2014
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
« Nov    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031