Lajme nga bota islame

Siria heq ndalesën e ferexhesë dhe mbyll kazinotë

Siria heq ndalesën e ferexhesë dhe mbyll kazinotë

Postuar me: 6 Prill, 2011 | 18:28
Autoritetet e Sirisë e kanë hequr ndalesën e ferexhesë për mësueset dhe kanë urdhëruar mbylljen e kazinove. Vendimet e sotme synojnë t’i kënaqin besimtarët muslimanë dhe kërkesat e tyre për reforma në këtë vend me shumicë sunite. Muajin e kaluar, protestat që shpërthyen në Dara dhe u përhapën në qytetet e tjera, përfshirë portin Latakia, [...]
Egjipt: Mbi një milionë fëmijë të pastrehë

Egjipt: Mbi një milionë fëmijë të pastrehë

Postuar me: 6 Mars, 2011 | 14:25
Egjipti konsiderohet si vendi me numrin më të madh të të pastrehëve.  Sipas statistikave zyrtare, sot, nëpër rrugët e Egjiptit, jetojnë më shumë se një milionë fëmijë të pastrehë. (Në vendet Evropiane jetojnë diku rreth 120 mijë fëmijë të pastrehë). Numri  më i madh i të këtillëve jetojnë në Kajro. Jeta e këtyre fëmijëve është [...]
Sa vlen froni mbretëror në Arabinë Saudite?

Sa vlen froni mbretëror në Arabinë Saudite?

Postuar me: 6 Mars, 2011 | 02:16
Pas kthimit në vend, mbreti Abdullah nxori një dekret ku njoftoi se mbretëria e tij do të ndihmojë banorët nëpërmjet një programi social i cili kap vlerën e 34 miliard dollarëve. Shuma e përmendur do të shpenzohet në zvogëlimin e papunësisë, varfërisë dhe në ndihma të tjera sociale. Deri më tani, një ndihmë e këtillë, [...]
Djali i Omer Muhtarit: Populli libian do të ngadhënjejë

Djali i Omer Muhtarit: Populli libian do të ngadhënjejë

Postuar me: 4 Mars, 2011 | 06:43
Muhamedi, i biri i luftëtarit libian Omer Muhtarit, ka deklaruar se populli i Libisë, në luftën e tij do ta ngadhënjej kolonelin Muammer  El-Gaddafi, duke i krahasuar protestat popullore, të cilat, tani më, kanë hyre në javën e tretë, me protestat e dikurshme që ishin kundër okupatorit italian. Ai, në deklaratën e tij të dhënë [...]
Tunizi: Legalizohet lëvizja islame En-Nehda

Tunizi: Legalizohet lëvizja islame En-Nehda

Postuar me: 1 Mars, 2011 | 15:56
Lëvizja Islame “En-Nahda” në Tunizi është legalizuar pa 30 vitesh të formimit dhe tash mund të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme në vend. Lëvizja e moderuar, e ndaluar nga regjimi i Zine el Abidine Ben Ali, i cili u përmbys në janar, u themelua në vitin 1981 nga intelektualët e frymëzuar nga Vëllazëria Myslimane. [...]
Erdogan:

Erdogan: “Islamofobia është krim kundër njerëzimit”

Postuar me: 28 Shkurt, 2011 | 11:55
Të dielën në mbrëmje në qytetin e Gjermanisë Duesseldorf, kryeministri turk Rexhep Taip Erdogan, para 10.000 bashkëkombësve të tij  paralajmëroi për rrezikun e rritjes së Islamofobisë dhe armiqësisë ndaj të huajve në Gjermani. Ai tha se  në Turqi këto paraqitje shihen me një zemërim të madh. “Islamofobia është krim kundër njerëzimit, njëjtë sikurse racizmi”, deklaroi [...]
Saudi: Formohet 'Partia islame e Ummetit'

Saudi: Formohet ‘Partia islame e Ummetit’

Postuar me: 24 Shkurt, 2011 | 14:38
Dhjetë profesorë saudianë kanë formuar partinë e parë politike në Arabinë Saudite. Pas protestave në Egjipt edhe në Arabinë Saudite kanë filluar të paraqiten lëvizjet e reja për ndryshim. Profesorët në fjalë, në bazë të këtij plani, themeluan Partinë islame të Ummetit. Dihej se në Arabinë Saudite nuk ekziston asnjë parti politike, për arsye se [...]
Revolucioni  libian po e dridh kalanë e Gadafit

Revolucioni libian po e dridh kalanë e Gadafit

Postuar me: 21 Shkurt, 2011 | 22:07
Me hyrjen e revolucionit të popullit libian në ditën e gjashtë që pas veti po len qinda të vdekur dhe të plagosur nga armët e policisë dhe mercenarëve afrikanë, filluan ndryshimet e dukshme në favor të protestuesve dhe gjuha e peshores filloi të lëvizë në favor të popullit, ngase niveli i sigurisë së Gadafit po [...]
Djali i Gadafit kërcënon popullin libian

Djali i Gadafit kërcënon popullin libian

Postuar me: 21 Shkurt, 2011 | 11:39
Sejful Islam, djali i liderit të Libisë, Muamer El Gadafi, i kërcënohet popullit libian duke thënë se “populli i Libisë para veti ka vetëm dy alternativa: ose të angazhohet për dialog kombëtar, ose të ballafaqohet me forcat dhe armët nëse vazhdojnë të protestojnë dhe kërkojnë rënien e sistemit.” Sejful Islami në intervistën televizive është shprehur [...]
A do ta pasojë Egjipti shembullin e Turqisë?

A do ta pasojë Egjipti shembullin e Turqisë?

Postuar me: 8 Shkurt, 2011 | 07:01
(Editorial) Ndryshimet politike në Egjipt janë shumë të rëndësishme, dhe nëse ky brez çlirues arrin që të përmbys nga qeveria diktatorin, Husni Mubarak, dhe kështu, në mënyrë demokratike, të krijojnë edhe qeverinë e re, Egjipti në mënyrë automatike do ta kthej pozitën e liderit në Lindjen e Mesme dhe do t’i kthehet ajo që, në [...]
Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria?

Pas Tunizisë dhe Egjiptit, a e ka radhën Siria?

Postuar me: 4 Shkurt, 2011 | 21:37
Protestat prej Tunizisë dhe Egjiptit si duket mund të shtrihen edhe në Siri. Demonstruesit kanë bërë thirrje për “ditën e zemërimit” duke kërkuar fundin e “korrupsionit dhe tiranisë”. Protestat do të organizohen pas lutjes së sotme, ndërsa lajmi për këtë përhapet përmes rrjeteve shoqërore, lajmëron AFP. Vala e protestave qe e kapluan botën arabe mund [...]
E nesërmja, a mund t'jetë vendimtare për Egjiptin?

E nesërmja, a mund t’jetë vendimtare për Egjiptin?

Postuar me: 3 Shkurt, 2011 | 21:55
Pas përleshjeve që filluan dje ndërmjet ithtarëve të presidentit Hosni Mubarak dhe demonstruesve kundër regjimit të tij në qendër të Kajros, u vërtetuan dyshimet se ithtarët e Mubarakut nuk janë qytetarë të rëndomtë që i japin mbështetje njeriut i cili tash e tri dekada sundon me Egjiptin. Pasi u kapën dhe u rrahën nga populli, [...]
Si të bëhet me “Vëllezërit Myslimanë” në Egjipt?!

Si të bëhet me “Vëllezërit Myslimanë” në Egjipt?!

Postuar me: 3 Shkurt, 2011 | 13:31
Vendimi i presidentit egjiptian Hosni Mubarak që të mos ri-kandidohet sërish për zgjedhjet e shtatorit, përkatësisht vendimi për t’u tërhequr nga pushteti, ballafaqon SHBA-të me dilemën e rëndë: Si t’i bëhet me Vëllezërit Myslimanë në Egjipt? – shkruan të mërkurën gazeta amerikane The Wall Street Journal. Kjo Lëvizje islame është themeluar para 83 vjetëve, dhe [...]
“Nuk do të kandidoj në zgjedhjet e ardhshme, dua të mbetem në Egjipt”

“Nuk do të kandidoj në zgjedhjet e ardhshme, dua të mbetem në Egjipt”

Postuar me: 2 Shkurt, 2011 | 00:01
Presidenti egjiptian, Hosni Mubarak, i është drejtuar popullit përmes kanalit të televizionit shtetëror, ku vë në pah se nuk e ka ndërmend të kandidojë në zgjedhjet e ardhshme që do të mbahen në shtator. Mubarak, duke folur në televizionin kombëtar, ka premtuar reforma kushtetuese, porse ka theksuar se dëshiron që të mbetet si president deri [...]
Protesta masive në Egjipt. Në Jordani shkarkohet qeveria

Protesta masive në Egjipt. Në Jordani shkarkohet qeveria

Postuar me: 1 Shkurt, 2011 | 15:34
Egjipti është zhytur në protestën më të madhe që ka parë ndonjëherë, kundër regjimit 30-vjeçar të presidentit Hosni Mubarak. Afro 2 milionë protestues janë mbledhur në sheshin Tahrir të Kajros dhe përreth tij. Rreth 50 mijë demonstrues po ashtu janë tubuar në Aleksandri, ndërsa mijëra të tjerë në qytetet Suez, Asiut, Mansora dhe Luksor. Lideri [...]
A do të përfshihet Siria në erën e ndryshimit?

A do të përfshihet Siria në erën e ndryshimit?

Postuar me: 1 Shkurt, 2011 | 15:27
Ajo që filloi si trazirë popullore në Tunizi dhe rrëzoi qeverinë e atjeshme, u përhap më pas në Algjeri, Jordani, Jemen, Sudan dhe sigurisht Egjipt, mund të prekë së shpejti edhe Sirinë. Lëvizjet opozitare në Siri po bëjnë thirrje për protesta masive të shtunën kundër pushtetit të Presidentit Bashar Al-Assad. Grupet po organizohen në Facebook, [...]
Dijetarët muslimanë kërkojnë largimin e Mubarakut

Dijetarët muslimanë kërkojnë largimin e Mubarakut

Postuar me: 30 Janar, 2011 | 03:46
Dijetarët muslimanë ftojnë që presidenti egjiptian, Hosni Mubarak, të japë dorëheqje dhe të largohet nga populli egjiptian, ashtu që, t’ju jepej liria për të vendosur vetë se kush do t’i qeverisë ata. Në të njëjtën kohë, dijetarët, përmes paraqitjes së tyre, paralajmëruan edhe demonstruesit egjiptianë se grabitjet dhe thyerjet janë shkatërrime që nuk duhet vepruar. [...]
HAPSIRE REKLAMUESE

Nese nuk i keni lexuar

Arhivi i artikujve

Dhjetor 2014
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
« Nov    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031