Ardit Hoxhllaku

Letrat e dërguara nga Pejgamberi a.s.

Letrat e dërguara nga Pejgamberi a.s.

Postuar me: 7 Prill, 2011 | 09:14
Ardit Hoxhllaku Pejgamberi a.s. kohë pas kohe ka dërguar letra për thirrje në Islam mbretërve të shteteve si dhe guvernatorëve të qyteteve të ndryshme. Disa nga këto letra kanë mbërritur deri në kohën tonë të ruajtura nëpër muze si relikte. Këto letra janë shembulli më i bukur i edukatës së lartë, butësisë, faljes dhe mirëkuptimit [...]
Qëndrimi islam rreth mbajtjes së unazës

Qëndrimi islam rreth mbajtjes së unazës

Postuar me: 28 Janar, 2011 | 16:28
Ardit Hoxhllaku Në kohët e sotme ka shumë besimtarë që pyesin për zbukurimet si vendosja e unazës, byzylykut, varëses, etj… Pyetja rreth kësaj çështjeje është se, a lejohet të vendosen floriri apo sermi ose cilat lejohen të vendosen e cilat jo. Më poshtë do mundohemi t’i sqarojmë lexuesit rreth kësaj çështjeje. Zbukurimi me anë të [...]
Xhamia, roli dhe kuptimi i saj

Xhamia, roli dhe kuptimi i saj

Postuar me: 25 Janar, 2011 | 22:32
Xhamia është histori Pejgamberi a.s pasi emigroi në Medine puna e parë që bëri ishte ndërtimi i një xhamie. Kjo xhami nuk u bë vetëm qendra e tubimeve fetare por edhe e tubimeve të jetës së përditshme. Nëse na lejohet të themi se kush është fillimi i qytetërimit Islam mund të themi me plot besim [...]
HAPSIRE REKLAMUESE

Nese nuk i keni lexuar

Arhivi i artikujve

Tetor 2014
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
« Sep    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031