Prill, 2012

57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv

57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv

Postuar me: 30 Prill, 2012 | 17:37
57 shtete myslimane do të hapin një kanal të përbashkët televiziv, në disa gjuhë, i cili do të transmetojë nëpërmjet satelitit. Shtetet anëtare të Organizatës Islamike të Bashkëpunimit (OIB) do të themelojnë një televizion satelitor dhe në të njëjtën kohë do të krijojnë një forum gazetarësh të njohur si Bashkimi i Gazetarëve Myslimanë. Krahas kësaj, [...]
Festimi i  1 Majit

Festimi i 1 Majit

Postuar me: 30 Prill, 2012 | 17:29
Një nga veçoritë të cilat i kishte Pejgamberi ynë, salallahu alejhi ve selem, është se Zoti atij ia tregoi disa ngjarje të së ardhmes, disa paralajmërime për popullin tonë, një ndër ato është edhe paralajmërimi se ky Ummet do të ndjek Ehlu-l-Kitab-ët hap pas hapi, saqë nëse ata tentojnë të depërtojnë në vrimën e hardhucës, [...]
  |  Etiketuar: , ,
Në Kosovë u shënua Dita Kombëtare e Personave të Pagjetur

Në Kosovë u shënua Dita Kombëtare e Personave të Pagjetur

Postuar me: 29 Prill, 2012 | 21:53
Ditën e premte, më 27 prill 2012, në Kosovë u shënue Dita Kombëtare e Personave të Pagjetur, ndërkohë që ende nuk dihet fati i 1781 personave, të cilët janë zhdukur gjatë luftës së viteve 1998-1999. Dr. Haki Kasumi, kryetar i Asociacionit të Familjeve të Personave të Pagjetur, thotë se numri i të pagjeturve, i cili [...]
Influenca e Maturidiut

Influenca e Maturidiut

Postuar me: 29 Prill, 2012 | 07:52
Nëse madhështia e një teologu do të matej nga sasia e shënimeve biografike dhe historike rreth tij në lidhje me jetën dhe arritjet e tij intelektuale, emri i El-Maturidiut nuk do të zinte ndonjë vend të lartë në listën e teologëve të mëdhenj musliman. Por nëse kjo madhështi do të matej me origjinalitetin e ideve [...]
  |  Etiketuar: , ,
Këshilla për ty, o margaritar i fshehur

Këshilla për ty, o margaritar i fshehur

Postuar me: 29 Prill, 2012 | 07:36
Motër, të lutemi që të mos i harrosh kufijtë e tu. Shpesh herë ne jemi të zëna në fantazitë romantike, për të kuptuar që ai që do të jetë i rezervuari ynë të jetë vëlla i qetë, dhe mos paraqitja e tij për ne nuk është edhe aq me interes, sa dhe është ai që [...]
  |  Etiketuar: ,
Mu’xhizet, përkufizimi dhe domosdoshmëria e besimit në to

Mu’xhizet, përkufizimi dhe domosdoshmëria e besimit në to

Postuar me: 29 Prill, 2012 | 06:49
Rexhep Ismajli Pëkufizmi i mu`xhizes:  Mu`xhize është çdo gjë që është e jashtëzakonshme ( mbinatyrore, mrekulli ), e cila ndodh nga ana e njeriut që pohon pejgamberinë në kohën kur kundërshtohet dhe sfidohet nga ana e mohuesve dhe kjo ndodh në mënyrë që të vihet në dukje ( vërtetuar ) korrektësia  e pohimit të tij.[1] [...]
  |  Etiketuar: , ,
Pse nuk zgjidhet problemi nuklear i Iranit?

Pse nuk zgjidhet problemi nuklear i Iranit?

Postuar me: 29 Prill, 2012 | 06:38
Nga mbledhjen e mbajtur javën e kaluar në Stamboll mes vendeve të grupit 5+1 dhe Iranit sërish nuk doli asnjë rezultat pozitiv. Në deklaratat e bëra në fund të mbledhjes u tha se kanë lindur shpresat për një marrëveshje dhe se procesi i negociatave do të vazhdoj në Bagdad. Në të vërtet kjo nuk është [...]
Në qendër të Prishtinës del në sipërfaqe shatërvani i xhamisë

Në qendër të Prishtinës del në sipërfaqe shatërvani i xhamisë “Jusuf Efendi”

Postuar me: 29 Prill, 2012 | 06:34
Sot në Prishtinë, diku rreth mesditës, derisa po punohej për rregullimin e sheshit “Ibrahim Rugova”, para ndërtesës së Teatrit Kombëtar, pas 58 vitesh, gjatë gërmimeve me ekskavator është gjetur Kroi (çezma) – shatërvani i Xhamisë “Junus Efendiut”, apo siç njihet në popull “Xhamia e Llokaçit”. Xhamia “Jusuf Efendi” i përkiste shekullit të XVI, apo më [...]
Kuvendari Kabashi kërkon rregullore për akustikën e xhamive

Kuvendari Kabashi kërkon rregullore për akustikën e xhamive

Postuar me: 29 Prill, 2012 | 06:25
Këshilltari i LDD-së në Kuvendin Komunal të Prizrenit, Lulzim Kabashi, të premten gjatë seancës së legjislativit lokal ka kërkuar që në kuadër të nismave për parandalimin e ndotjes akustike të parashihen masa edhe për uljen e tonit të ezanit të xhamive. Sipas tij, kontrolli i decibelëve gjatë thirrjes së ezanit përmes altoparlantëve të vendosura në [...]
Erdogan shpresa e fundit për Burmalinë

Erdogan shpresa e fundit për Burmalinë

Postuar me: 29 Prill, 2012 | 06:16
Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë (BFIM) ka kërkuar ndihmë nga presidenti i Turqisë Taip Erdogan për mos lejimin e ndërtimit të asnjë objekti mbi themelet e Burmali Xhamisë. Në një letër me shkrim drejtuar presidentit turk, BFIM ka kërkuar që ai ta ushtrojë potencialin e vet dhe të mos lejojë shkatërrimin e marrëdhënieve ndërfetare në [...]
Kryeministri turk Erdogan, për së pari herë me bashkëshorten në Kuvend

Kryeministri turk Erdogan, për së pari herë me bashkëshorten në Kuvend

Postuar me: 24 Prill, 2012 | 12:59
Kryeministri i Republikës së Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, dhe bashkëshortja e tij, Emine Erdogan, mbrëmë për së pari herë kanë hyrë së bashku në sallën e Kuvendit të Turqisë, ndërsa në hyrje i ka pritur kryetari i Kuvendit, Xhemil Çiçek, i cili ishte i shoqëruar, po ashtu, me bashkëshorten e tij, Gylten Çiçek. Kur gazetarët [...]
Myslimanët në Evropë po diskriminohen

Myslimanët në Evropë po diskriminohen

Postuar me: 24 Prill, 2012 | 12:58
Një raport i Amnesty International thotë se myslimanëve në vendet evropiane në vazhdimësi iu mohohen mundësitë e punësimit dhe të arsimimit, për shkak të diskriminimit të gjerë kulturor dhe fetar kundër tyre. Raporti i quajtur “Zgjidhja dhe Paragjykimi: Diskriminimi kundër myslimanëve në Evropë”, shqyrton jetën e myslimanëve në Zvicër, Francë, Belgjikë, Spanjë dhe Holandë. Në [...]
Templierët dhe kuptimi i fjalës “Bristol”

Templierët dhe kuptimi i fjalës “Bristol”

Postuar me: 24 Prill, 2012 | 12:01
Shaban Tairi Politikën botërore e udhëheqin sot një grup i vogël i bankierëve Kabalist, të cilët synojnë që në botë të infiltrojnë dogmën e tyre. Ky grup i bankierëve udhëhiqet nga familja e Rotshildëve, të cilët kanë nën kontrollin e tyre masonët dhe shumë shoqëri sekrete. Dihet mirë se këto shoqëri okultiste të fshehta kanë [...]
Këndim kur'ani nga Abdun Naasir Harak (Sure El-Fet'h)

Këndim kur’ani nga Abdun Naasir Harak (Sure El-Fet’h)

Postuar me: 23 Prill, 2012 | 18:18
Këndim kur'ani nga lexuesi i njohur Mahmud Shahat

Këndim kur’ani nga lexuesi i njohur Mahmud Shahat

Postuar me: 23 Prill, 2012 | 18:12
Respektimi i prindërve - Me Elvis Naçin

Respektimi i prindërve – Me Elvis Naçin

Postuar me: 23 Prill, 2012 | 18:03
Dhembshuria e Muhammedit a.s.

Dhembshuria e Muhammedit a.s.

Postuar me: 23 Prill, 2012 | 17:53
Toleranca ndërfetare në traditën profetike

Toleranca ndërfetare në traditën profetike

Postuar me: 23 Prill, 2012 | 17:47
Toleranca dhe harmonia ndërfetare në Islam, shohim se buron nga Kur’ani dhe Tradita Profetike e Hz. Muhamedit (a.s.). Në këtë artikull do të trajtojmë tolerancën dhe harmoninë në traditën profetike. Një prej shembujve më interesant të tolerancës së Profetit Muhamed (a.s.), është statuti i privilegjeve të të krishterëve, dhënë nga Profeti (a.s.) për murgjërit e [...]
  |  Etiketuar:
Paradigma e përjashtimit dhe kapitalizmi grabitqar

Paradigma e përjashtimit dhe kapitalizmi grabitqar

Postuar me: 23 Prill, 2012 | 17:38
“Edhe para Jush kanë kaluar popuj e ligje, por ecni nëpër botë dhe vëreni, çfarë përfundimi kanë pasur përgënjeshtarët.” 1. Çka është përjashtimi sociologjik? Procesi i përjashtimit, në fakt është një proces sistemor sociologjikë ku njerëzit e stratifikuar në shkallët e ndryshme sociale, ekonomike, politike e edhe kulturore të një shoqërie të caktuar, herë me [...]
Emërohet Myftiu i ri i Tiranës

Emërohet Myftiu i ri i Tiranës

Postuar me: 23 Prill, 2012 | 17:25
Pas dorëheqjes së Myftiut të Tiranës, Hafiz Shaban Saliaj, më 19 prill 2012, me vendim kryesie z. Ylli Gurra është liruar nga detyra e myftiut të Librazhdit dhe është emëruar Myfti i zonës së  Tiranës. H. H. Shaban Saliaj, i cili ka mbajtur deri tani detyrën e Myftiut të Tiranës, ka kërkuar nga Kryesia e [...]
HAPSIRE REKLAMUESE

Nese nuk i keni lexuar

Arhivi i artikujve

Prill 2012
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
« Mar   May »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30